Novodobý slovenský "folklór".

Autor: Marián Vojtek | 24.11.2011 o 11:02 | (upravené 25.11.2011 o 15:58) Karma článku: 3,67 | Prečítané:  340x

Vopred sa chcem ospravedlniť všetkým folklóristom a tiež milovníkom folklóru. Nechcem folklór ako taký dehonestovať. Aj ja ho mám rád a vždy som ho mal rád. Aj vďaka Maťovi Ťapákovi, po ktorého boku som mal možnosť niekoľko rokov pracovať. Môj príspevok však nebude o tom nádhernom slovenskom folklóre, ale o spôsoboch, ktoré na Slovensku zavládli a neviem ich nijako inak pomenovať ako „novodobým folklórom", hoci by sa dali pomenovať aj inak, a so skutočným folklórom nemajú nič spoločného. Ide skôr o spôsoby jednania ľudí pracujúcich v profesionálnej sfére. I toto by som poopravil, lebo často si myslím, že ide skôr o zamestnaných, ako pracujúcich.

Celý svoj doterajší profesijný život som prežil v rôznych najskôr štátnych, potom aj v súkromných kultúrnych inštitúciách. Napokon som zakotvil z „nutnosti" ako SZČO - živnostník vo svojej vlastnej umeleckej agentúre lebo žiaľ, po 50-tke (a to mi dúfam dajú mnohí za pravdu) už vo väčšine prípadov o človeka, hoci s praxou na Slovensku nie je záujem, pokiaľ nemá také známosti, ktoré by ocenili vaše schopnosti, či odporučili vás niekomu, kto by vás zamestnal.

Ale poďme konečne k samotnému meritu veci. Už roky pracujeme s internetom, máme súkromné i firemné E-mailové adresy, no nie vždy nám tento zrýchlený spôsob komunikácie pomáha. Posielate ponuky na spoluprácu, reagujete na inzerciu alebo dokonca odpovedáte na požiadavku, ak má niekto záujem o váš produkt (v mojom prípade o vypracovanie kalkulácie na realizáciu konkrétneho kultúrneho podujatia) a po odoslaní sa vám už nikto viac neozve. Telefonujete firme, s ktorou ste takto vstúpili do komunikácie, a ak sa vám vôbec podarí skontaktovať sa s človekom - zamestnancom ( a to môžete niekedy márne skúšať šťastie aj niekoľkokrát za deň a aj viac dní po sebe), ktorý je uvedený ako zodpovedná osoba, tak s vami jedná štýlom „čo odo mňa chcete". Chcete od neho doplňujúce info k tomu aby ste mohli seriózne riešiť ich požiadavku, no nedopracujete sa k tomu ani po 4 E-mailoch a 3 telefonátoch. Napokon sa ale dopracujete k urazenej odpovedi „mám aj inú prácu ako odpovedať na E-maily". A zrazu nechápete, o čom to celé je? A vzdáte to.

Ak sa rozhodnete reagovať na pracovné ponuky, pošlete životopis, tak nedostanete žiadnu odpoveď, ani stručnou jednou vetou „nemáme záujem". A znovu si kladiete otázku, o čom to tu celé je???

Kam sme sa to dopracovali??? To tu už nie je žiadna „štábna kultúra" (pravda mladým toto slovné spojenie už asi nič nehovorí).

A ešte jedna otázka: načo sú niektorým ľuďom mobilné telefóny, ktorých čísla si uvádzajú na webových stránkach či vizitkách, keď sa na tie čísla nikdy nedovoláte???

Často sa stretávam s vyhláseniami mladých, že za menej ako 1000 € sa im neoplatí ani vstať z postele.

Možno je to celé aj o tom, že ak je niekto zamestnaný a nebodaj má menej, než na koľko cení svoju prácu, tak jednoducho pracuje iba do výšky svojho platu. A tak odpisuje iba na niektoré E-maily a dvíha telefón iba ak je mu uvedené číslo známe.

Nechápem, prečo mňa potom otravujú stále s ponukami životného poistenia či zhodnocovaním financií.

Takže, toto je podľa mňa ten „novodobý folklór" a som zvedavý do kedy alebo či už natrvalo???

Prepáčte, ak som vás obral o čas čítaním týchto mojich, skoro „hamletovských otázok".

Pozdravujem všetkých „zamestnancov", hlavne tých skutočne pracujúcich.

 

Marián Vojtek

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania trvá roky, súdy ju nechcú riešiť

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.


Už ste čítali?