Novodobý slovenský "folklór".

Autor: Marián Vojtek | 24.11.2011 o 11:02 | (upravené 25.11.2011 o 15:58) Karma článku: 3,67 | Prečítané:  337x

Vopred sa chcem ospravedlniť všetkým folklóristom a tiež milovníkom folklóru. Nechcem folklór ako taký dehonestovať. Aj ja ho mám rád a vždy som ho mal rád. Aj vďaka Maťovi Ťapákovi, po ktorého boku som mal možnosť niekoľko rokov pracovať. Môj príspevok však nebude o tom nádhernom slovenskom folklóre, ale o spôsoboch, ktoré na Slovensku zavládli a neviem ich nijako inak pomenovať ako „novodobým folklórom", hoci by sa dali pomenovať aj inak, a so skutočným folklórom nemajú nič spoločného. Ide skôr o spôsoby jednania ľudí pracujúcich v profesionálnej sfére. I toto by som poopravil, lebo často si myslím, že ide skôr o zamestnaných, ako pracujúcich.

Celý svoj doterajší profesijný život som prežil v rôznych najskôr štátnych, potom aj v súkromných kultúrnych inštitúciách. Napokon som zakotvil z „nutnosti" ako SZČO - živnostník vo svojej vlastnej umeleckej agentúre lebo žiaľ, po 50-tke (a to mi dúfam dajú mnohí za pravdu) už vo väčšine prípadov o človeka, hoci s praxou na Slovensku nie je záujem, pokiaľ nemá také známosti, ktoré by ocenili vaše schopnosti, či odporučili vás niekomu, kto by vás zamestnal.

Ale poďme konečne k samotnému meritu veci. Už roky pracujeme s internetom, máme súkromné i firemné E-mailové adresy, no nie vždy nám tento zrýchlený spôsob komunikácie pomáha. Posielate ponuky na spoluprácu, reagujete na inzerciu alebo dokonca odpovedáte na požiadavku, ak má niekto záujem o váš produkt (v mojom prípade o vypracovanie kalkulácie na realizáciu konkrétneho kultúrneho podujatia) a po odoslaní sa vám už nikto viac neozve. Telefonujete firme, s ktorou ste takto vstúpili do komunikácie, a ak sa vám vôbec podarí skontaktovať sa s človekom - zamestnancom ( a to môžete niekedy márne skúšať šťastie aj niekoľkokrát za deň a aj viac dní po sebe), ktorý je uvedený ako zodpovedná osoba, tak s vami jedná štýlom „čo odo mňa chcete". Chcete od neho doplňujúce info k tomu aby ste mohli seriózne riešiť ich požiadavku, no nedopracujete sa k tomu ani po 4 E-mailoch a 3 telefonátoch. Napokon sa ale dopracujete k urazenej odpovedi „mám aj inú prácu ako odpovedať na E-maily". A zrazu nechápete, o čom to celé je? A vzdáte to.

Ak sa rozhodnete reagovať na pracovné ponuky, pošlete životopis, tak nedostanete žiadnu odpoveď, ani stručnou jednou vetou „nemáme záujem". A znovu si kladiete otázku, o čom to tu celé je???

Kam sme sa to dopracovali??? To tu už nie je žiadna „štábna kultúra" (pravda mladým toto slovné spojenie už asi nič nehovorí).

A ešte jedna otázka: načo sú niektorým ľuďom mobilné telefóny, ktorých čísla si uvádzajú na webových stránkach či vizitkách, keď sa na tie čísla nikdy nedovoláte???

Často sa stretávam s vyhláseniami mladých, že za menej ako 1000 € sa im neoplatí ani vstať z postele.

Možno je to celé aj o tom, že ak je niekto zamestnaný a nebodaj má menej, než na koľko cení svoju prácu, tak jednoducho pracuje iba do výšky svojho platu. A tak odpisuje iba na niektoré E-maily a dvíha telefón iba ak je mu uvedené číslo známe.

Nechápem, prečo mňa potom otravujú stále s ponukami životného poistenia či zhodnocovaním financií.

Takže, toto je podľa mňa ten „novodobý folklór" a som zvedavý do kedy alebo či už natrvalo???

Prepáčte, ak som vás obral o čas čítaním týchto mojich, skoro „hamletovských otázok".

Pozdravujem všetkých „zamestnancov", hlavne tých skutočne pracujúcich.

 

Marián Vojtek

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kaliňák nechal schátrať ubytovňu pre policajtov. Teraz sa jej chce zbaviť

Za projekt opravy, ktorý sa nikdy nevyužil, ministerstvo zaplatilo takmer 175-tisíc eur.

KOMENTÁRE

Kaliňák je Ficov Lexa

Minister vnútra vyrástol na symbol zrastenia politickej a ekonomickej moci.

DOMOV

Amnestie, Roháč a Sýkora. Čo má vplyv na prípad vraždy Remiáša

Na rozhodnutie o amnestiách má Ústavný súd posledné dni.


Už ste čítali?